Kocour Max slaví 20. narozeniny

16.8.2016 at 16:27

Max 20Letos je tomu 20. let, co se na stránkách jednoho školního časopisu objevila kreslená postavička kocoura Maxe. Ať už jako Fantom opery, antický hrdina či lovec v mořských hlubinách, vystřídal Max od roku 1996 mnoho rolí, ovšem nejčastěji vystupoval jako vesmírný kapitán.

Vesmírný kapitán Max je odvážný (za to ovšem nešikovný) hrdina, který po vzoru Flashe Gordona či Kapitána Protona ze seriálu Star Trek: Voyager, bojuje s monstry a roboty ze všech zákoutí galaxie. Většinu nebezpečí pak vyřeší neplánovaným a nečekaným řešením, prostě slepou náhodou a štěstím, které přeje těm hloupým. Po boku má oddaného pobočníka, na zádech tryskové rakety a jeho cílem je získat si srdce půvabné doktorky Pet. Nechybí ani záporák, který vystupuje s papírovým pytlíkem na hlavě.  Tato šílená humorná dobrodružství jsou zatím nejdelším seriálem s kocourem Maxem.

Za výběrem kocoura, jako hlavní komiksové postavy, určitě stojí moje obliba k těmto drobným mazlíčkům a každoročním prázdninám stráveným na venkově mezi nimi. Tedy podobně, jako to měl Jim Davis u kocoura Garfielda. Ovšem v dobách, kdy Max vznikal, jsem měl o Garfieldovi jen malé povědomí a je možné, že v opačném případě bych zvolil postavu jinou. Své hlavní vlastnosti – tedy nešikovnost a nepříliš bystré myšlení – pak Max získal na základě Disneyho postaviček, na kterých jsem vyrůstal. Určitě se v něm odráží Goofy či Kačer Donald, ovšem za ta léta získal více drzosti. No a díky lásce k sci-fi, robotům a všemožným monstrům bylo jen logické, že jsem z něj udělal brakově vesmírného hrdinu.

V roce 2005 se Max (v civilní podobě) stal maskotem festivalu amatérského filmu ve svém rodném městě a pro tento účel vznikla i jeho 60 cm vysoká plyšová podoba. Samozřejmě nechyběl ani na plakátech a jiných propagačních materiálech, po sedmi letech ovšem festival zanikl a Max se tak objevuje už jen na stránkách komiksů a nově na sérii originálních placek. Ty vycházejí ze světa Vesmírného kapitána a obsahují příhodné hlášky, jimi může nositel něco sdělit svému okolí.

Jeho nejnovějším seriálem je Star Max, i když původně to tak zamýšleno nebylo. Jako fan komiks k seriálu Star Trek jsem dlouhou dobu chtěl udělat nějaký vážný příběh s filozofickou myšlenkou, ale dělalo mi problém ztvárnění posádky. Až po rezignaci a nápadu, že bych to mohl odlehčit a použít cartoonové postavičky, jsem se rozhodl Maxe použít – a to i přesto, že už jednoho kapitána ztvárňuje. Z jednoho příběhu se nakonec stal seriál, který se bude rozrůstat o další epizody a podobné plány mám i s Vesmírným kapitánem.

Budoucnost Maxe se tedy i nadále ponese v jeho kosmických dobrodružstvích a já doufám, že bude stále čtenáře bavit a zůstane s námi co nejdéle.