Info VKM

úvodka k infu

O seriálu

V rozsáhlém bláznivém vesmíru udržuje pořádek jednotka vesmírných koček, pod velením ještě bláznivějšího kapitána. Původně jedna z několika rolí kocoura Maxe se protáhla do série komiksů a stripů, které nenesou žádné poselství, ponaučení nebo myšlenkový přesah. Prostě jen mají pobavit.

 

Postavy

Vesmírný kapitán Max – kocour s raketovým batohem na zádech a odvážným úsměvem na rtech. Učí nové kadety vesmírného sboru a vydává se s nimi do nebezpečných akcí. Když právě nebojuje se svým úhlavním nepřítelem, nebo (doslova) neleží někomu v žaludku, snaží se dostat doktorku Pet na rande.

Kadet Želvoun – kapitánův věrný pobočník. I když stále studuje akademii vesmírných koček, projevuje se mnohdy rozumněji a schopněji, než jeho učitel.

Dr. Pet –  xenobioložka která má především za úkol dohlížet na to, aby Max a jeho vesmírný sbor neubližovali nevinným a bezbranným tvorům. Bohužel se stala hlavním cílem kapitánových milostných citů, které neopětuje.

Jose Archmanndo – Maxův úhlavní nepřítel skrývající svou tvář pod papírovým pytlíkem. Pochopitelně chce dobýt vesmír ničivou zbraní, jak už to brakoví padouši dělají. Vzhledem k tomu, že schopnosti obou soupeřů jsou značně mizerné, nedokáže jeden porazit toho druhého.

 

Historie

Dlouhá historie kapitána Maxe se dá rozdělit do několika etap. Nejprve přišla série komiksů o 4-6 stranách, která vznikala v letech 1996-2006. Tomuto období říkám klasické a na počet stránek vesmírného kapitána bylo nejvíce plodné. Max zachraňuje princeznu i skoro vyhynulý druh příšerek, svede zápas s robotem plnícím všechna přání, párkrát se ztratí a několikrát nechá málem sežrat.  Navíc si dokončí maturitu. Objevuje se zde již věrný kadet Želvoun i neúspěšný zloduch Jose Archmanndo.

Příběhy z let 2005-2006 vyšly i v tištěné podobě.

Roky 2009 až 2012 přinesly změnu ve formátu – z několika stránkových komiksů se kapitán Max přenesl do tříokénkových stripů. To ovšem neznamená, že by nemohl opět prožívat velká a nebezpečná dobrodružství. Stane se živým terčem v pasti nachystané na Joseho Archmannda, provede vás menší encyklopedií vesmíru, skončí jako otrok v těžebních dolech domorodého kmene a pozná doktorku Pet, do které se ihned zamiluje. Nakonec odlétá na okraj vesmíru, aby všem dokázal, jaký je borec.

Stripy z let 2009 až 2012 jsou součástí druhé sbírky.

Třetí etapou jsou dvouřádkové barevné stripy z let 2012 – 2017, které můžete najít na těchto stránkách (jako Mini komiksy VKM) . Jsou především doplňkem světa kapitána Maxe a prostředkem k seznámení se s ním. Na původní sérii nijak nenavazují.

To až komiksy vznikající od roku 2014 do roku 2022, které opět přináší více stránkové příběhy. Max se v nich vrací z okraje vesmíru (kam odletěl na konci stripů z roku 2012) a pokračuje ve svém řádění. A pokud vše dobře dopadne, objeví se ve třetí sbírce 🙂

Posledním přírůstkem je pak komiks k 25. výročí kocoura Maxe nazvaný Legenda. Možná odstartuje novou kapitánovu barevnou řadu (VKM New), nebo zůstane tečkou jeho celé série…